ד"ר אבישג תובל
מרפאה וטרינרית ניידת

ביקורי בית ברחובות והסביבה

ד"ר אבישג תובל בחופשה
עד סוף אוגוסט 2015

כלבה: הריון והמלטה

כלבה: הריון והמלטה


כלבה: הריון והמלטה משך ההריון הוא 63 יום מרגע הביוץ. ניתן לוודא שהכלבה בהריון כחודש לאחר הזיווג, בעזרת אולטסאונד או מישוש בטני. לקראת סוף ההריון (6 שבועות הריון) כדאי להעביר את הכלבה למזון גורים באיכות גבוהה, שיספק את הדרישה המוגברת לחלבונים ולמינרלים. כמות המזון צריכה אף היא לעלות בהדרגה לקראת ההמלטה. לקראת ההמלטה יש לסדר לכלבה ארגז המלטה: אזור מרופד וחמים, מוגן מפני רוחות ומפני תנועת אנשים ובעלי חיים אחרים, שיהיה קל לשמור על נקיונו.
ההמלטה עצמה נחלקת ל-3 שלבים:

  1. שלב ראשון: הכנה של הרחם להמלטה. בשלב זה הכלבה בונה "קן", חסרת מנוחה, חסרת תאבון. טמפרטורת הגוף צונחת במעלה אחת. שלב זה נמשך 6-12 שעות.
  2. שלב שני: המלטת הגורים. הכלבה שוכבת על הצד, ניתן לראות התכווצויות בטן. הוולדות יוצאים במרווחי זמן של 30-60 דקות. (אם הכלבה מתאמצת יותר מחצי שעה ולא יוצא וולד, יש ליצור קשר עם הוטרינר, שכן יתכן ויש גור תקוע)
    . הגורים יוצאים כשהם עטופים בשקים העובריים. הכלבה פותחת את השקים בשיניה, ומלקקת את הגורים, מה שעוזר להמרצת הנשימה. הכלבה גם מנתקת את חבל הטבור. במידה והכלבה לא עוזרת לגורים, יש להוציא אותם מהשקים, לנגב את ההפרשות מאזור הפה שלהם, ולשפשף אותם במגבת, עד להתחלת נשימה, לנתק את חבל התבור (לעשות קשר 2.5 ס"מ מהטבור, ולחתוך אחריו) ואז לדאוג לחימום הגורים. השיליה של כל וולד יוצאת 5-15 דקות אחרי הוולד. הגורים אמורים להתחיל לינוק תוך 4 שעות מרגע לידתם.
  3. שלב שלישי: התכווצות הרחם. שלב זה נמשך מס' שבועות.
אחרי ההמלטה נמשכות הפרשות וואגינליות למשך כשבועיים. בנוסף יכולה להופיע נשירת פרווה משמעותית.

אחורה - כלבה: מחזור, ייחום וזיווג יציאה לתפריט כלב: ראשי המשך - כלבלב: טיפול בגורים יונקים

דף הביתוטרינר רחובות: כלבים, חתולים, גוריםהמרפאהכלברופא וטרינר רחובות: כלבי, חתולי, גוריחתולווטרינר רחובות: כלב, חתול, גורלקוחותוטרינרי נס-ציונה: לכלב, לחתול, לגורעלון מידעמרפאה וטרינרית רחובות: לכלבים, לחתולים, לגוריםקישורים וטרינר יבנה: כלבה, חתולה, גורהמפת האתר

© 2003-2015 כל הזכויות שמורות לד"ר אבישג תובל, רופאה וטרינרית